Seď doma a piš
Nenaučíme vás psát. Neuděláme z vás slavné spisovatele. Nezajistíme vám tisícové prodeje a miliony čtenářů.
To všechno bude jenom na vás.
My vám ale pomůžeme najít správné informace, odradit vás od objevování slepých uliček a trochu vás inspirovat, abyste cestu k úspěchu měli snazší.
Jednotlivé kapitoly jsou určeny zejména začátečníkům a odpovídají části průběhu on-line kurzu Seď doma a piš, který je dítkem covidové "karantény" od jara 2020 do jara 2021, fyzického uzavření knihoven a omezeného setkávání. A stejně tak vznikala i doprovodná videa, bez osobního setkávání, ale s o to větším nasazením a soustředěním na jejich obsah. Takže vzhůru do toho.
Online kurz Seď doma a piš
Sestává se z šesti setkání. Vstupujete s povídkou, kterou si společně rozebereme a připravíme si tak půdu pro následující lekce, které jsou už věnované konkrétním oblastem. Budete plnit úkoly, abyste svému psaní lépe porozuměli, a na závěr se vším, co jste se dozvěděli, vaši úvodní povídku společně vylepšíme. Odnesete si teoretický základ, tipy na zajímavé knížky, něco zkušeností i nové známosti. Nezačínali jsme na zelené louce, ale využili jsme několikaleté zkušenosti s kurzy "Mistři písmen, učni slov","5x5xTriumvirát" i s několika dalšími projekty, kterými dohromady prošly v průběhu let stovky zájemců.
Pokud máte chuť se zúčastnit, aktuální termíny nového kola workshopu (ale i pozvánky na nějaké další kurzy tvůrčího psaní) naleznete v přehledu akcí Městské knihovny v Praze. Pokud není zrovna žádný termín vypsaný, nebo nemáte zájem o společnou práci, můžete si jednotlivé kapitoly projít sami a zkusit si třeba některé z připravených úkolů.
Fantasy a sci-fi
Seď doma a piš se věnuje žánrům fantasy, science fiction a případně hororu. S ohledem k těmto žánrům jsou tvořena i doprovodná videa a doplňující texty. Ale přestože se mluví o literární fantastice, mnohá pravidla a řemeslo samotné lze aplikovat samozřejmě i u jiných žánrů. Jen počítejte s tím, že příklady a ukázky budou plné draků, čarodějů, vesmírných korábů nebo démonů.
Co o nás řekli někteří úspěšní absolventi naší literární dílny?
"Literární dílna mě naučila, že psaní není jen o čekání na múzu, která když přijde, tak stvořím veledílo, ale o řemesle, které se musí pilovat a pilovat a pilovat. A ukázala jak pilovat a pilovat a pilovat."
Vít Martin Matějka - autor knih Boj o Krkavec (2022) a Prokleté Velikonoce (2023)
"Literární dílna mě přivedla k bandě píšících lidí, naučila mě, že kritika není osobní útok, a ukázala mi, že je v pořádku jít svou vlastní autorskou cestou navzdory všem osvědčeným radám a postupům."
Zuzana Hartmannová - autorka knih Noční labuť (2017), Perutě noci (2019), Před bouří (2020), Oko bouře (2021), Bouřný úsvit (2022)
"Literární dílna mě za krátkou dobu naučila obrovské množství věcí o spisovatelství jako řemesle, ukázala mi, jaké je to psát pod tlakem termínů a s jasným zadáním a seznámila mě s báječnou skupinou lidí."
Michaela Kubíčková - vítězka literární soutěže Vidoucí 2020
"Workshop mě naučil přijímat konstruktivní kritiku a aktivně s ní pracovat, aby výsledný text byl mnohem lepší než předtím."
Vendula Brunhoferová - autorka knih Čas oblevy (2017), Hladový národ (2019)
"Workshop je cesta. Cesta neznámým, dalekým, ale fantastickým územím, na jejímž konci se magicky proměníte v autora."
Václava Molcarová - Vítězka literární soutěže Daidalos 2012, Havran 2017; autorka knihy Agent JFK: Horká půda
"Nejdřív bylo slovo. Hned po něm přišlo nedorozumění. Workshopy pomáhají to nedorozumění napravit."
Vladimír Němec - Vítěz literární soutěže O nejlepší fantasy 2012; autor knih Žoldačka Darja (2014), …a člověk stvořil Boha (2014), Kroniky světa Po (2017)
"Literární dílna mě naučila psát, dívat se na (nejen moje) příběhy kritickým okem a umět snášet kritiku jiných, abych si z ní odnesla to nejpodstatnější. Věci, co jsem se tehdy naučila, používám doposud."
Alžběta Bílková - Vítězka literární soutěže Hvězda inkoustu 2017; autorka knih Z kouře a kamene (2018), Kosti Mraza (2020)
"Žádný workshop, ani ten v knihovně, z vás spisovatele neudělá. Ale naučí vás, jak nedělat chyby, a tím zvýší vaše šance k úspěchu."
Zdeněk Jarchovský - autor knih Deník udavače (2015), Štěchovická stěna (2018)
"Workshop nenabízí jen teorii, ale hlavně možnost vyzkoušet si ji na vlastních textech a lépe pochopit své slabé i silné stránky. A k tomu všemu získáte i skvělou psací partu, kterou si po skončení kurzu můžete nechat!"
Adéla Věchetová Kalousková - vítězka literární soutěže Vidoucí 2021