Stromová stezka

Vydejte se do světa stromů!
Stromová stezka je zábavné putování za poznáním, venkovní hra pro velké i malé, kterou pro vás připravila Městská knihovna v Praze.
V okolí knihoven naleznete spoustu krásných dřevin, zajímavých míst i tajemné skřítky.
Místní skřítkové budou zvědavě vyhlížet vaše odpovědi v doplňovačkách, ve kterých si cestou vyzkoušíte své znalosti.
Po trasách vás provedou putovní listy s mapami, které si můžete vyzvednout v pobočkách Městské knihovny v Praze, či stáhnout z těchto webových stránek.
Je pro vás připraveno 15 stezek. Jsou různě dlouhé a obtížné. Stručnou charakteristiku tras se dočtete na stránkách u jednotlivých poboček nebo přímo u knihovníků.
Každá pobočka nabízí i svůj doplňkový program, který vám knihovníci představí na místě.
Pro malé výtvarníky jsou připraveny výtvarné dílničky s tiskátky a přírodninami. Třeba pomůžete skřítkům navrhnout i nové šaty.
Na závěr trasy obdržíte sbírkovou záložku. Pilní sběratelé si mohou ze záložek vytvořit malý hravý atlas.
Pobočky
K pozoruhodnostem Barrandova patří výskyt 5 druhů javorů. Naše stezka vás k nim zavede. Uvidíte také stromy, které mají listy podobné javoru, jedná se ale o platany. Jeden z pěti druhů javorů má tvar listů zcela odlišný. Vycházka je nenáročná, kromě stezky v hájku u kostela vede po městských komunikacích, hájek lze obejít, není třeba do něj vstupovat. Cesta hájkem slouží pouze jako zkratka k poslednímu stanovišti.
První stanoviště U čtyř javorů klenů je v kruhu hned za průchodem, který vede vzhůru vedle knihovny. Stanoviště U tří babyk se nachází na Trnkově náměstí v kruhu nad schody.
K dalšímu stanovišti U dvou platanů javorolistých se dostanete průchodem vedle prodejny Albert a dále po pěší zóně až k dětským hřištím. Platany se nacházejí na levém hřišti, které je blíže k tramvajové trati. Čtyři javory jasanolisté se ukrývají na dětském hřišti ve vnitrobloku domů v Machatého ulici, odtud pak vede přímá cesta přes Tilleho na Chaplinovo náměstí, kde uvidíte na pravé straně Alej javorů mléčných. Poslední stanoviště najdete opět na Trnkově náměstí. Na pravé straně schodů od tramvajové zastávky je dětské hřiště, na kterém se nacházejí dva stříbrné javory. Jeden z nich najdete u horního plotu hřiště mezi javorem klenem (ten znáte už z prvního stanoviště) a břízou bělokorou. Odtud se určitě rádi vrátíte do pobočky Městské knihovny, kde na vás čeká drobná odměna. K dispozici jsou na pobočce pracovní listy, které si můžete vyzvednout předtím, než se na vycházku vydáte.
-
Procházka trvá přibližně 1 hodinu a její délka činí 3,5 km.
-
Herní list s motivem javoru a mapou si vyzvednete na pobočce Barrandov v rámci její provozní doby nebo si ho stáhnete. Pro zájemce jsou na pobočce k dispozici edukační pracovní listy.

Víla Jeřabinka vás zve na procházku parkem Královka, kde začíná starobylá poutní cesta do kláštera v Hájku a kde se ještě po válce pěstovalo obilí. Zavede vás vzhůru kolem květnaté louky až k mohutnému buku. Prohlédněte si ho ze všech stran, je pozoruhodný.
V parku Královka najdete velké množství různých druhů stromů. Který se vám nejvíc líbí?
-
Procházka vám bude přibližně trvat 45 minut a její délka činí 1,8 km.
-
Trasa prochází parkem, je vhodná pro všechny věkové kategorie, zčásti vede do kopce. Pozor při přecházení silnic na auta (kritická je ulice Gymnastická).
-
Herní list s motivem kaštanu a mapou je k dispozici na pobočce Břevnov v rámci její provozní doby nebo si ho můžete stáhnout.

Sídliště Na Dědině je klidná zelená lokalita nedaleko letiště mezi ulicemi Vlastina a Evropská. První družstevní domy se tu objevily v roce 1947. Jednalo se o výstavbu na „zelené louce“ v katastrálním území tehdejší samostatné obce Ruzyně. Koncem sedmdesátých let 20. století přibylo deset dvanáctipatrových domů, které tvoří dominantu dnešního sídliště. Před 15 lety bylo sídliště revitalizovano, a tak naše trasa vede bezbariérovými cestičkami. Cesta je vyzdobená barevnými zastaveními, na kterých si můžete zaskákat například panáka. Při tehdejší revitalizaci vzbudilo rozhořčení kácení starých nahodile rostoucích stromů , které mnohdy zasadili první obyvatelé panelových domů. Na místo starých stromů byly však vysázeny nové, a tak je dnešní Dědina příjemné zelené sídliště. Mezi dětmi je oblíbená „kuličkodráha“ s tunelem a měkkým povrchem. Byla jedním z uskutečněných návrhů, který vzešel z výzvy „Nový nápad pro Šestku“. Je venkovní, volně přístupná a s lavičkami. Doporučujeme vzít si s sebou kuličky (doporučený průměr 17-25 mm). Pokud na vás přijde hlad a nevzali jste si s sebou svačinku, za rohem je supermarket.
Malou tajemnou krajinu připomínají Obludy českého sochaře Kurta Gebauera z roku 1988. Z prostoru se vynořují obří hlavy složené z kamenných kvádrů.
Naše trasa se může stát výchozím bodem k dalším procházkám. Ze širšího okolí lze doporučit vyhlídkovou plošinu na střeše OC Šestka, dětská i dopravní hřiště ve Hvězdě nebo procházku malebnou Divokou Šárkou.
-
Trasa trvá přibližně 1 h, její délka činí 2 km.
-
Procházka vede pohodlnou pěšinou a lze ji projít i s kočárkem. Na zastaveních stezky strávíte přibližně hodinu. Pokud spojíte vycházku s návštěvou kuličkové dráhy, zjistíte, že i uprostřed panelákového sídliště lze strávit příjemné tři hodiny.
-
Na sídliště se hromadnou dopravou dostanete nejlépe autobusovými linkami 108, 191 a 225. Ze zastávky „Sídliště Na Dědině“ je kousek ke startu i na pobočku knihovny. Najdete ji v obchodním centru Delta (část s prodejnou Billa) v 5. patře.
-
Pokud pojedete autem: V okolních ulicích jsou modré nebo placené zóny, o víkendu se neplatí.
-
Herní list s motivem buku a mapou si můžete vyzvednout na pobočce Dědina v rámci její provozní doby nebo si ho stáhnout.

Na stromové stezce v okolí knihovny v Dejvicích se na vás těší stromečky, stromy i stromořadí. Poznáte zajímavá místa a jejich historii. Stezka je nenáročná, prochází dejvickým kampusem a přilehlými ulicemi. Je vhodná pro všechny věkové kategorie. Tentokrát stromy neminete v rychlosti, ale potěšíte se jejich krásou, ať už běžných nebo vzácnějších druhů. Oceníte také jejich velkou užitečnost. Cestou vyzkoušíte v doplňovačce své znalosti nejen o stromech a rostlinách. Pozorný pozorovatel možná cestou zaslechne i zahlédne stromové skřítky, kteří mají v blízkosti stromů své příbytky. Místní skřítek Platánek vás bude určitě tiše doprovázet. Na závěr můžete skřítkům poradit s navrhováním a ušitím jejich oblečků. Na pobočce v Dejvicích se na vás těší ve výtvarném koutku.
- Procházka je na 45 minut a její délka činí přes 2 km.
- Trasa je velmi nenáročná, vhodná pro všechny věkové kategorie.
- S sebou můžete vzít i kočárek.
- Herní list s motivem sakury a mapou si můžete vyzvednout na pobočce Dejvice v rámci její provozní doby nebo si ho stáhnout.

Vážení cestovatelé,
Krč není jen sídliště ověnčené keři a stromovím v sousedství zeleného srdce Prahy 4. Jsem skřítek Borovníček a povedu vás stezkou kolem památných, vzácných a zajímavých stromů, parkem, kolem zahrad, hřišť i domů. Putovat s námi mohou senioři, dospělí i děti, třeba od dvou let až skoro do sto pěti. Komu by se zdála trasa příliš krátká, ať otevře do Krčského lesa pomyslná vrátka, dalších krásných stromů najde ještě dost.
Tak už pojďte do přírody pro radost.
-
Procházka vám bude přibližně trvat 1 h a její délka činí 3 km.
-
Trasa je vhodná pro celou rodinu včetně kočárků. Vede ulicemi, po chodnících v parku, přes větší silnici dojdete až semaforu. Koho budou bolet nohy, může se nechat od nemocnice vyvézt zpátky do knihovny autobusem 113,189 nebo 215 před zastávku Sídliště Krč.
-
Herní list motivem liliovníku a mapou si můžete vyzvednout na pobočce Krč v její provozní době nebo si ho stáhnout.

V Centrálním parku Stodůlky žijí dvě stromové skřítky. Náhodný kolemjdoucí je může považovat za obyčejnou vrbu sklánějící se nad malým jezírkem, když se ale podíváte pozorněji, prokouknete je. Jsou dvojčata, a protože vypadají jako vrba, říkají si Vrbčata.
Jsou veselé a přátelské a také trochu parádivé, protože se celé dny dívají na svůj odraz ve vodní hladině. Díky vodě ale také znají spoustu věcí a vědí, kde se co šustne, protože nedaleko teče potůček. Dozvěděly se tak, že byste se rádi naučili něco o stromech a o tom jak je poznávat. Rády Vám představí několik svých zajímavých stromových sousedů během procházky od naší pobočky na Lužinách a zase zpátky.
Pokud byste si rádi svoji procházku zpestřili a dozvěděli se o stromech víc, napište na email našim knihovnicím s žádostí o pracovní listy (sara.bousova@mlp.cz , sukovae@mlp.cz). Pracovní listy lze také stáhnout i z Instagramu https://www.instagram.com/knihomolnice/?hl=cs nebo si je vyzvednout přímo na pobočce. Listy kromě informací o stromech obsahují hravé úkoly. A až projdete naši stromovou stezkou, dá se z nich na pobočce svázat váš vlastní herbář.
-
Trasa je na 56 minut, její délka činí 3,3 km. S řešením úkolů s pracovními listy, jež si můžete vyzvednou na pobočce Lužiny nebo stáhnout z Instagramu, bude vycházka ovšem delší.
-
Procházka je nenáročná, vhodná pro celou rodinu, prochází parkem.
-
Herní list s motivem břízy a mapou si vyzvednete na pobočce Lužiny v rámci její provozní doby nebo si ho můžete stáhnout.

V okolí knihovny na Ostrčilově náměstí není nouze o zeleň. Vyšehrad láká místní i turisty a je zde pořád co objevovat. Pokud byste si ale raději od lidí trochu odpočinuli a zároveň spočinuli v krásné městské přírodě, zveme vás na procházku po vyšehradském kopci. Albertov, to není jen kamenná deska připomínající historické události. Párkrát odbočte a objevíte místa, kde čas stojí a vy se budete moci svrchu dívat na všechno to hemžení matičky Prahy s blaženou distancí. Nechte se provést!
Během zdolávání trasy a vyplňování tajenky se setkáte jen s málo informacemi o místních dřevinách. Zaměřte svou pozornost kolem sebe a objevíte mnohem více, než je v našem popisu. V závěru procházky zajděte do Botanické zahrady na Albertově, kde je mimo skleníků vstup zdarma, a seznamte se se všemi těmi druhy flóry, které zahrada nabízí k pokochání, nebo tu jen spočiňte a vychutnejte si atmosféru a vůni. A pokud máte rádi vůni dřeva, kousíček od naší knihovny je řezbářská dílna paní Mézlové, která vás po domluvě ráda provede svým atelierem. A kdo ví, třeba se k ní dáte do učení a stromy a dřevo vám trochu změní život.
Trasu stihnete projít svižným tempem přibližně za hodinu. Vzhledem k počtu klidných zákoutí a laviček vybízejících k zastavení doporučujeme vyhradit si pro procházku mnohem více času a pojmout ji spíše jako odpočinkový maratón než jako sprint.
Procházka vede přes albertovské svahy, proto její schůdnost je poněkud náročnější. Nicméně ve většině případů si s mapkou můžete cestu usnadnit. Kupříkladu za novoměstské hradby se můžete vydat ulicí Horská namísto přecházení po schodech přes Bastion, obzvláště pokud trpíte závratěmi.
Patron: Víla Ztracenka
Podle neověřených zdrojů bydlí víla Ztracenka v zahradě, která nese její jméno. Je to sestřenice Bludičky, ale je trochu hodnější. Snadno pozná, co člověk potřebuje. Když se potřebujete ztratit, pomůže vám. A když se potřebujete najít, pomůže vám také. Umí si poradit s vaší potřebou se ztratit, abyste se našli. Ne zadarmo, platí se u ní časem.
-
Procházka je přibližně na 1 h a její délka činí 2.8 km.
-
Trasa je mírně náročnější a prochází různým výškovým terénem, ale je vhodná pro všechny věkové kategorie.
-
Herní list s motivem platanu a s mapou si můžete vyzvednout na pobočce Ostrčilovo náměstí v rámci její provozní doby nebo si ho stáhnout.

Já, Kaštánek z vaší prosecké knihovny si s vámi projdu náš park a okolí. Cestou potkáte sochu známého spisovatele, ve vodě uvidíte kachní rodinku, projdete se nejen zelení, ale i blízkým sídlištěm a dozvíte se mnoho zajímavostí o stromech v parku i lidech.
Nebojte se, moje cesta není náročná, je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pokocháte se přírodou a uděláte něco pro své zdraví.
-
Trasa je přibližně na 45 minut, její délka činí přes 1 km.
-
Procházka je velmi nenáročná a pohodová, vhodná pro všechny věkové kategorie, možné je vzít si kočárek i odrážedlo pro děti. Po cestě se nachází spousta laviček, odpočinkových zón.
-
Herní list s motivem borovice a mapou si vyzvednete na pobočce Prosek v rámci její provozní doby nebo si ho můžete stáhnout.

Vážení průzkumníci,
dnes jsme se sešli, abychom společně prozkoumali zdejší krajinu.
Já, víla Duběnka, vás budu provázet po okolí Černého mostu a Rajské zahrady. Podíváme se společně na Vidlák, do Hostavic a Dolních Počernic. Budeme hledat krásy stoletých stromů, dlouhé aleje, Pískovnu či tajemství hornin a kamenů v geologické zahradě. Můžeme na cestě zahlédnout vodní ptactvo i lesního živočicha.
Vydejte se společně se mnou na cestu poučných divů z naší krásné přírody. Naše putování je vhodné pro dobrodruhy všech kategorií: mladé i staré, v kočárku či pěší.
Šťastnou cestu.
-
Procházka trvá přibližně 2 h a její délka je 7 km.
-
Trasa prochází přírodním terénem, doporučujeme vhodnou obuv i oblečení, popřípadě si s sebou vzít občerstvení.
-
Herní list s motivem dubu a mapou si vyzvednete na pobočce Rajská zahrada v rámci její provozní doby nebo si ho můžete stáhnout.

Zdravím vás,
znáte maličkou drobounkou skřítku Lískulku?
Že ne? To nevadí, možná se s ní někdy potkáte u nás v knihovně. Protože Lískulka má moc ráda stromy, květiny a celou přírodu, a nejen to, i pohádky. V nich poznává kromě světa kolem sebe i spoustu dalších kamarádů. Se kterými zažívá spoustu dobrodružství.
A s touto Lískulkou vás zveme na takovou malou procházku okolo naší smíchovské knihovny.
A co vás čeká?
Nechte se vést a překvapit.
Možná zažijete něco zajímavého a třeba poznáte i něco nového. A to je přece bezva.
Tak hodně štěstí na cestě :)
-
Procházka je přibližně na 1 h 45 minut, její délka činí 6 km.
-
Vycházka je mírně náročná, neboť část trasy prochází do kopce, rušnými ulicemi, ale klidovými zónami.
-
Herní list s motivem topolu a mapou si vyzvednete na pobočce Smíchov v rámci její provozní doby nebo si ho můžete stáhnout.

Tato stezka má patronky Lipku a Lipěnku. Proč zrovna je? Protože zde na Stodůlkách máme nejstarší žijící lípu v Praze. Byl to první strom vyhlášený v Praze jako památný. Roste za zdí statku v Chabech. Patří mezi rodové stromy. Při procházce půjdete kolem ní. Její historii se dovíte z informační cedule na zdi.
Naše dvě víly byly příbuzné. Lipěnka kdysi zasadila semínko lípy, o které se vzorně starala. Ve vlasech nosila věneček z lipového kvítí. Sbírala lipové květy a sušila je. Rozdávala je všem, kdo je potřebovali. Na podzim srdčité lipové listy sfoukávala, aby mohla ona i lípa odpočívat celou zimu. Jednou se v létě vypravila navštívit svoji hodnou tetu Lipku, ale cestou promokla na kost. Nepomohlo jí ani, že se na okamžik schovala a že pak vykouklo i sluníčko. Teta si všimla, že se celá chvěje zimou. Donesla jí suché šaty na převlečení. „Hepčí, hepčí,“ kýchala Lipěnka s kapičkou u nosu. Lipka jí ustlala postel a šla vařit čaj z nasušených lipových květů. Byl lahodný a hřál po celém těle. „Už je mi dobře,“ řekla Lipěnka. Po týdnu se vrátila zpět domů. Protože se teta Lipka tak hezky a s láskou starala o vílu Lipěnku, rostou lípám od té doby lístečky ve tvaru srdce.
-
Procházka trvá přibližně 1 h 30 minut, její délka činí přes 5 km.
-
Delší rodinná vycházka různými terény a prostředími. Z malebných starých Stodůlek, přes staveniště, moderní čtvrť a krásný park.
-
Herní list s motivem tisu a mapou si můžete vyzvednout na pobočce Stodůlky v rámci její provozní doby nebo si ho stáhnout.

Vítám vás na této čarokrásné misi, kdy budete poznávat nejen stromy a keře, ale dozvíte se i mnoho zajímavého z jejich využití. Vaším průvodcem nebude nikdo jiný než já, František z Assisi narozený roku 1182. Bohužel již několik set let jsem po smrti, proto si vás dovolím provázet ve své nynější podobě jako duch.
Pojďme tedy, ať najdeme v této uspěchané době, plné rušných ulic, silnic a domů něco zeleného, něco voňavého a hlavně krásného. Držím vám všechny palce, ať cesta, kterou budete kráčet, bude úspěšná a, ať hlavně zvládnete najít odpověď na všechny otázky v mé křížovce.
Na úspěšné luštitele čeká odměna v pobočce Školská. Tak už honem vykročte, už se nemůžu dočkat vašich odpovědí.
TIP! Pokud vám moje procházka nebude stačit, můžete se sami vydat za poznáním do nedaleké Botanické zahrady .
-
Procházka vám bude trat 40 minut a její délka činí 2,5 km.
-
Herní list s motivem břečťanu a mapou si můžete vyzvednout na pobočce Školská v rámci její otevírací doby nebo si ho stáhnout.

Antonína Sovu jako básníka a prvního ředitele pražské Městské knihovny známe. Ale málo se ví o jeho zázračných stromových schopnostech:
A jako strom s posvátným posláním do země vrosť jsem a zemí
se živily kořeny moje a horskými ručejemi…
Jak rušných měst ctižádost pěla a modlitby z chatrčí vznesly
se s úsvitem denním, jak tisíci křídlatými vesly
by stříbrných vylétlo ptáků […]
Roj včel se mi usadil v koruně, zvučel vzduch do daleka
a z dutiny prsou mojich med z bohatých pláství stéká.
Básník vám tak větvemi kyne na cestu do daleka lemovanou stromovými velikány, kteří pamatují ještě vaše prapředky, přes rušné ctižádostivé Staré Město až k chatrčím Kampy a ručej Čertovku. Provázet vás bude šum křídlatých vesel šedivých racků a holubů.
-
Procházka je cca na 1 hodinu a její délka činí 2,8 km.
-
Je vhodná pro hravé dospělé i školáky s rodiči a pohodlně sjízdná i s kočárkem (na Střelecký ostrov vede výtah).
-
Herní list s motivem lípy a mapou si můžete vyzvednout v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí v rámci její provozní doby nebo si ho stáhnout.

Vysočanskou stromovou stezkou vás provede patron Jinánek, malinký skřítek, který střeží dva vysoké jinany za naší knihovnou. Navštívíte krásný a rozlehlý park v Podviní, který si užijete i s kočárky a odrážedly. Větší děti ocení dobrodružnou návštěvu keltského hradiště ve tvaru hřbetu pravěkého ještěra s chodbami, tunelem i vyhlídkou nad Dračím jezírkem.
-
Trasa trvá přibližně 45 minut, její délka činí 2,5 km.
-
Procházka je určená pro celou rodinu, nenáročná. Vhodná i pro kočárky.
-
Herní list s motivem jinanu a mapou si je možné vyzvednout na pobočce Vysočany v rámci její provozní doby nebo si ho můžete stáhnout.

Vydejte se z Husitské na stromovou procházku na vrch Vítkov! Zkuste si cestou určit některé z nejznámějších druhů stromů. Tajenkou naší doplňovačky je jméno jednoho takřka pohádkového stromu. Trasa je, přirozeně, poněkud do kopce (a pak zase z kopce), náročnější úseky lze však pohodlně obejít po asfaltových cestách. Trasu dlouhou 1,7 km zvládne do hodiny každý.
-
Procházka trvá přibližně do jedné hodiny a její trasa činí 1,7 km.
-
Vhodné pro všechny věkové kategorie, ale poněkud s mírně náročnějším terénem, stoupání do kopce.
-
Herní list s motivem akátu a mapou si můžete vyzvednout na pobočce Žižkov v rámci její provozní doby nebo si ho můžete stáhnout.
