Virtuální Realita v MKP – o projektu

Výzvu vypsalo Ministerstvo financí jako zprostředkovatel programu ve spolupráci s Ministerstvem kultury v rámci programu Kultura se zaměřením na inovativní využití movitého a nemovitého kulturního dědictví.
Hlavním cílem této výzvy je posílit správu kulturního dědictví v souvislosti s jeho využitím a přispět tak k regionálnímu rozvoji. Podpora byla zaměřena na regionálně a místně významné nemovité a movité kulturní dědictví se silným potenciálem ovlivnit sociální a ekonomický rozvoj komunit. Financované projektové aktivity samy o sobě nejsou hlavním cílem, ale spíše způsobem, jak zajistit a povzbudit dlouhodobé smysluplné využívání kulturního dědictví.
Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska prostřednictvím Fondů EHP.

Městská knihovna v Praze se svým záměrem „Virtuální model Ústřední budovy Městské knihovny v Praze: online prostor pro zážitky a poznání“ v uvedené výzvě uspěla a projekt pod číslem KU-CH2-018 začala v květnu 2022 realizovat.
V projektu jsme si stanovili dva hlavní cíle:
Převedeme aktuální podobu budovy do virtuální podoby pomocí 3D skenování a modelování. Propojíme i veřejnosti nedostupná místa tak, jak bylo při stavbě zamýšleno: hlavní prostory, sály, divadlo Říše loutek, Galerií hl. Města Prahy a Rezidencí primátora hl. Města Prahy. S partnery shromáždíme bohatý komentář, interaktivně ho zobrazíme dvojjazyčně v jednotlivých logických vrstvách a historickém kontextu. Do knihovních prostor navážeme digitální služby. Virtuální galerie bude sloužit k efektivnímu pořádání online výstav. Vše bude přístupné 24/7 přes vlastní zařízení, virtuální návštěvník bude při procházení budovou jednotlivá místa objevovat anebo konzumovat aktivity přímo.
Kolem virtuálního modelu vystavíme služby a navazující program, který bude tvořit společně s veřejností v rámci participativního přístupu, kdy část prostoru nabídneme k volnému využití. Výstupy a „best practice“ budou zveřejněny jako volné dílo. Zrealizujeme série aktivit nejen tradičním cílovým skupinám, ale s pomocí nové i již vlastněné infrastruktury a neformálních partnerů fyzicky dovezeme program tam, kam by knihovna sama obvyklými službami nedosáhla – k znevýhodněným dětem či lidem s handicapem.

Ústřední budova Městské knihovny v Praze, novoklasicistní objekt postavený v letech 1924–1928 podle projektu architekta Františka Roitha, byla po dokončení první účelovou knihovnickou budovou v Československu a zároveň šlo o jednu z nejmodernějších knihovnickou budovu v celé tehdejší Evropě. Byla dimenzována pro širokou škálu nejen knihovnických, ale i koncertních, osvětových a výstavních činností, což ve své době rozhodně nebylo běžné. O velkorysosti uskutečněného projektu svědčí i to, že budova plně dostačovala potřebám rychle rostoucí sítě až do poloviny 70. let. V letech 1997-1998 prošla citlivou rekonstrukcí a svému účelu slouží dodnes, kdy denně přivítá několik set návštěvníků.
V současné době se připravuje projekt rekonstrukce, která by budovu zpřístupnila v podobě odpovídající nárokům a standardům 21. století. Důvodem je nejen rozvoj technologií a změna knihovnické práce (možnosti robotizace, automatizace apod.), ale i celková proměna knihovnických služeb, kdy pro pouhé zprostředkování informací již knihovna dlouhodobě není první volbou. Knihovna chce nabízet a nabízí služby komplexnější, proměňuje se ve flexibilní kulturní a komunitní a kolaborativní centrum. Musí nabízet prostor všem zájemcům, kteří se chtějí vzdělávat, bavit, objevovat či jen trávit volný čas. Vynikající knihovna, jak ji chápeme my, zprostředkovává tento zážitek, příležitost ke vzdělávání, poznávání a obohacování.
Virtuální podoba knihovny je jednou z několika cest, kterou se chceme na tuto změnu ve spolupráci s našimi uživateli připravit.